?jra bajban a Hankook! (Híradó Online, 2007. augusztus 21.)
A gumigyártó cég munkaszüneti napokon is dolgoztatta az embereit
?jra bajban a Hankook. Most azzal van gond, hogy a gumigyártó cég augusztus 20-án, vagyis munkaszüneti napon is dolgoztatta az embereit. Erre állítólag engedélyt kaptak a munkaügyi minisztériumtól. De errõl a tárcánál nem tudnak.
Ennek alapján, a munkaügyi szakértõ úgy gondolja, a Hankook által elrendelt munka, vélhetõen jogszabályba ütközik.
?riné Dr. Gracza Zsuzsanna, munkajogász:
"A dolgozók munkaügyi bírósághoz fordulhatnak, munkaügyi jogvitát kezdeményezhetnek. ?s forduljanak is, mert emiatt õket szankció nem érheti."
A szakszervezeti vezetõ biztos abban, hogy a Hankook-nál ismét megsértették a munkaügyi szabályokat.
Székely Tamás, alelnök, Vegyipari Dolgozók Szakszervezete:
"A Hankook tire Magyarország augusztus 20-án a megszakítás nélküli munkakörön kívül más munkavállalók számára is munkavégzést rendelt el. ?s arra hivatkozik, hogy a szaktárcával ebben a kérdésben megállapodott."
A Munkaügyi Minisztériumban azonban nem adtak ki semmiféle engedélyt a gumigyártónak. A dél-koreaiak már korábban, Pünkösdkor is berendelték a dolgozókat. Emiatt a munkaügyi hatóság vizsgálatot rendelt el a cégnél.
Srancz Edit, szóvivõ, Szociális és Munkaügyi Minisztérium:
"Ez a vizsgálat most is tart, várhatóan szeptember környékén záródik le ez a vizsgálat. "
Dr. Kovácsszegi Dorottya osztályvezetõ, Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Fõfelügyelõség:
"A munkaidõre vonatkozó szabályok megsértése a legsúlyosabb munkaügyi szabálytalanságok közé tartozik."
Ezért, akár 8 millió forintra is büntethetik a szabálysértõ munkaadót. Visszaesõként már 20 millió forint is kiszabható.
"A munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat idén a munkáltatók ezer fõ esetében sértették meg. Ami viszonylag nagy számnak tûnik, ugyanakkor egy csökkenõ tendencia figyelhetõ meg, mégis a korábbi évekhez képest."
A Hankook-nál nem nyilatkoztak, csak egy e-mailt küldtek. Ebben azt írják, hogy csak a technológia üzemeltetésében részt vevõk dolgoztak augusztus 20-án. Ezt pedig egyetlen jogszabály sem tiltja.
Munkaügyi ellenõrzés van a Hankook gumigyárban (HVG Online, 2007. augusztus 23.)
Volt engedély?
A Hankook Tire rácalmási gumiabroncsgyárában folyik a munkaügyi ellenõrzés, lezárása szeptember végére várható, eredményérõl akkor tájékoztatják a közvéleményt - közölte Schranz Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium sajtószóvivõje.
A gyárban folytatott augusztus 20-iki munka technológiai szükségességével is ez a vizsgálat foglalkozik, errõl a témáról is csak a vizsgálat zárásakor tudnak információkat adni - tette hozzá a szóvivõ.
Több sajtóorgánumban megjelent, hogy a Hankook munkatársai az augusztus 20-iki nemzeti ünnepen is dolgoztak. A gumigyártó cég állítólag engedélyt kapott a munkaügyi minisztériumtól a munkaszüneti napi foglalkoztatásra, de errõl a szaktárcánál nem tudnak.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtökön az MTV Nap-kelte címû mûsorában azt mondta: "a Hankooknak kutya kötelessége minden jogszabályt betartani Magyarországon. Ez feltétele annak is, hogy maradéktalanul megkaphassa azt az állami támogatást, amit kapott azért, mert 130 milliárd forintot fektet be Magyarországon. Ha ezt nem teszi meg, sokszoros büntetésre és ráadásul a támogatások egy részének elmaradására kell számítania".
A dél-koreai Hankook összesen 132 milliárd forint értékû beruházás keretében hozott létre gumiabroncs-üzemet Dunaújvárosnál, amely a termelést 1 500 alkalmazottal 2007 június végén kezdte meg. Az új üzem 2010-ig készül el teljesen.
A beruházáshoz a gazdasági tárca fejlesztési támogatás címen 15,881 milliárd forint vissza nem térítendõ támogatást adott. A munkaügyi minisztérium továbbá a munkaerõpiaci alap felnõttképzési célú kerete terhére 140 millió forintot, a gyár munkahelyteremtési programjához pedig 360 millió forintot biztosított.
A Hankooknak nem ez az elsõ ügye a munkaügyi hatóságnál. A cég korábban, pünkösdkor is berendelte a dolgozókat, a felügyelõség már ekkor vizsgálatot rendelt el, ami szeptember közepén zárul.
Sajtóértesülések szerint a munkaidõre vonatkozó szabályok megsértése miatt akár 8 millió forintra is büntethetik a szabálysértõ munkaadót. Visszaesõként pedig már 20 millió forint is kiszabható.
A cég ellen júliusban munkaügyi vizsgálat is folyt, a szakszervezet bírósági eljárásra készült. Az érdekvédõk arra panaszkodtak egyebek mellett, hogy szabálytalanok a fizetések és az elszámolások, valamint törvénytelen elbocsátások történtek. A menedzsment azonban nem is tárgyalt velük.
Nincs fogás a Hankook-gyáron (FigyelõNet, 2007. augusztus 23.)
Amíg le nem telepedett Dunaújváros mellé, addig körbeudvarolták, amióta itt van, támadják a Hankook Tire elsõ Ázsián kívüli gumiabroncsgyárát. Egyelõre sem munkajogi, sem környezetvédelmi szabálytalanságot nem követett el a cég, és a Figyelõnek nyilatkozó dolgozók is elégedettek munkahelyükkel. A július óta termelõ üzem a barátságtalan fogadtatás ellenére egyelõre nem változtat magyarországi tervein.
120 milliárdot hozott a Hankook
A két lépcsõben összesen több mint félmilliárd euróra (mintegy 136 milliárd forintra) tervezett beruházás tavaly nyáron indult, 26 milliárd forintos állami támogatással (ebbõl 360 milliót tett ki a munkahelyteremtõ forrás). Az elsõ lépcsõ jövõre készül el teljesen. ??Akkor 5 millió darab, 2010-re, a második ütem végére pedig már 10 millió darab, személyautókhoz és kishaszon-jármûvekhez való gumiköpeny készül majd, 90 százalékban az EU piacára; addigra 1508-an dolgoznak majd a gyárban.
A Hankook Tire Magyarország Kft. Dunaújváros határában álló, közigazgatásilag Rácalmáshoz tartozó üzemében 890-en dolgoznak jelenleg. Közülük 450-en két budapesti, illetve egy dunaújvárosi munkásszállón laknak, és a cég költségén utaznak naponta a gyárba. Céges juttatás a napi egyszeri meleg étel, és a közelrõl bejáróknak a benzinpénz is, mégis nehéz volt munkásokat találni. Az álláshirdetésekre kevesen jelentkeztek, végül az országos toborzóba a munkaerõ-kölcsönzõ cégeket is bevonták. Az utóbbiakhoz felvettek 6 hónap zökkenõmentes munka után kerülhetnek át a Hankook állományába ?? olvasható a Figyelõ csütörtökön utcára kerülõ számában megjelent, gumigyárról szóló riportban.
A Hankook inkább csak huszon-, legfeljebb harmincegynéhány éves dolgozókat vesz fel. Nehéz is volt megtalálni a megfelelõ embereket, mert itthon ebben a korosztályban ritka a gumigyártáshoz értõ érettségizett. A cég így jobb híján maga neveli ki a munkatársait. A tavaly felvettek zöme, akikkel tanulmányi szerzõdést is kötöttek, 2??5 hónapos kiképzésen vett részt a Hankook két dél-koreai gyárában és kutató-fejlesztõ központjában.
Már pontosan fizetnek
??Késnek a bérek kifizetésével; rosszul, vagy egyáltalán nem számolják el a túlórát; a 6 munkanap majd 2 szünnap munkarend pedig idegen a hazai gyakorlattól? ?? veszi számba a munkaügyi problémákat Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének alelnöke a lapnak. A legfájdalmasabbnak mégis azt tartja, hogy nem fogadják el a bejegyzett gumigyári szakszervezetet. A kirúgástól félõ dolgozókat kérdõre vonják, tagjai-e az érdekképviseletnek.
Ludmann Lászlót, a Hankook Tire Magyarország szóvivõjét szemlátomást nem érték készületlenül a vádak. ??A munkaidõ-nyilvántartási rendszer tökéletesítésével és a belsõ kommunikáció hatékonyabbá tételével a Hankook Tire Magyarország Kft. az augusztus 10-éig átutalt júliusi fizetéseket pontosan rendezte, ezzel kijavítva a bérszámfejtési rendszerben korábban felmerült problémákat. Augusztus 16-ával pedig az üzem átállt az 5+2-es mûszakrendre? ?? replikázik a szóvivõ a Figyelõnek.
A közlemény ízû mondat magyarázatra szorul. A fizikai dolgozóknak a Hankooknál ugyanis utólag, a tárgyhónapot követõ hónap 10-én adják a fizetést, de az irodaiak májusig, a tárgyhó 21-én kapták meg a pénzüket. Azóta egységes lett az utólagos, 10-i fizetésnap, de az átállás nem volt egyszerû.
Még törvényes a technológia
Ám nem csak a szakszervezettel gyûlt meg a Hankook baja. Hiába ígérte Suh Seung Hwa, a cégcsoport elnöke, hogy az elsõ Ázsián kívüli gyáruk minden uniós elõírást teljesítõ, ultramodern üzem lesz, a cég a zöldekkel is vitába bonyolódott. Még csak az engedélyezés fázisában volt a gyár, a Levegõ Munkacsoport máris arra akarta rábírni a beruházót, hogy eleve ne is használja azokat a magas ??poliaromás szénhidrogén, azaz PAH? tartalmú lágyító anyagokat, amelyeket amúgy az EU csak 2010-tõl tiltott meg az uniós gumigyáraknak.
Az éppen a beruházás lázában égõ koreai cégvezetõk akkor ugyan belementek a megállapodásba, de mint késõbb kiderült, csak részben tudják betartani az önként vállalt korlátozást. Egyelõre marad a PAH, ami miatt a környezetvédõk ismét kiásták a csatabárdot. Bár a bíróság ?? az érvényes uniós szabályok értelmében ?? nem marasztalta el a gyártót, a viharos egyeztetés folytatódik a Levegõ Munkacsoporttal.
A dolgozók retorziótól tartanak (Népszava, 2007. szeptember 15.)
Bírói döntés: van szakszervezet a Hankooknál
Jogerõssé vált a Hankook gumiabroncsgyár dolgozói által alapított szakszervezet bírósági bejegyzése. Többé nem vonható kétségbe a rendhagyó módon alapított érdekvédelmi szervezet létjogosultsága, miután a Fõvárosi Bíróság elutasította a június 14-i bejegyzést megtámadó cég vezetésének indokait.
A retorzióktól tartó dolgozók mindmáig titokban tartják kilétüket: közjegyzõ által hitelesített okmányok igazolják a szervezet létrehozását, a tagság és választott vezetõik nevét. A menedzsment ezt nem tartotta megfelelõnek, s ezzel együtt azt sem, hogy az anonimitásba rejtõzõk az ágazat szakszervezetének (VDSZ) alelnökét bízták meg képviseletükkel. "Amint a kollektív szerzõdés megalkotásakor eljutunk arra a pontra, ahonnan már nem lehet visszalépni, akkor nyilvánosság elé lép a helyi alapszervezet" - erõsítette meg eddigi álláspontjukat Székely Tamás alelnök, aki szerint a gyár vezetõségének végképp megszûnt a hivatkozási alapja ahhoz, hogy továbbra is elzárkózzon a tárgyalástól.
A Hankook Tire Magyarország Kft. neve - bár a június végi gyáravatás után augusztus elejétõl már renszeresen indítja az abroncsokkal teli kamionokat európai partnereihez - eddig fõleg munkaügyi jogsértések vádjával kerül a magyar médiába. Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Fõfelügyelõség (OMMF) hónapokkal ezelõtt rutinellenõrzésbe kezdett a cégnél, aminek a lezárását megakadályozta a szakszervezet augusztusi bejelentése: a pünkösd hétvégi munka után az államalapítás ünnepnapján is dolgoztak a frissen felépített dunaújvárosi gyárában. A gyár vezetése szerint csak a megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatottak voltak érintettek, a helyi szakszervezet képviselõje szerint viszont például irodai alkalmazottakat is berendeltek. Az OMMF-vizsgálat befejezését szeptember közepére ígérték, a zárójelentés még nem került a hivatal elnökéhez.
Arra - az írásban kért - kérdésünkre pedig egyelõre nem kaptunk választ, immár kész-e tárgyalni a Hankook Tire Magyarország Kft. vezetõsége a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének megbízottjával a kollektív szerzõdés aláírásáról, a szakszervezet mûködéséhez szükséges feltételek kialakításáról.
2 perces interjú: Székely Tamás (Magyar Hírlap Online, 2007. szeptember 15.)
Székely Tamás, a magyar vegyipari, energiaipari és rokon szakmákban dolgozók szakszervezeti szövetségének alelnöke.
- A nyár eleje óta próbálják megalakítani a szakszervezetet a Hankooknál. Mi tartott ennyi ideig?
?? Igazából mi sem értjük. A Hankook vezetõi, ahol csak lehet, akadályozták az egyébként törvényileg kötelezett szakszervezet törvényi elismerését. A vegyipari dolgozók érdekvédelmi szervezetének százéves múltra visszatekintõ szakszervezet, finoman szólva van rutinunk a dolgozók érdekképviseletében, és képben vagyunk a terület hazai jogi normáival. Ezért is fordultak hozzánk a Hankook gumiabroncsgyárának elkeseredett dolgozói. Végül a szakszervezeti szövetség keretében jegyezték be a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetét.
?? Melyek az elsõdleges céljaik?
?? Természetesen a dolgozók érdekeinek védelme. Ehhez kapcsolódik a szakszervezet és a munkáltató közötti kollektív szerzõdés megkötése, ezt már ki is dolgoztuk. A Hankook azonban egyelõre elzárkózik elõle, noha a cégnek is érdeke lenne a megállapodás. Abban is partnerek lennénk, hogy segítsünk felvilágosításában a hazai munkajogi körülményekrõl. Nincs jele ugyanis, hogy kellõ mértékben tájékozódtak volna elõzõleg a magyar sajátosságokról. Kezdetben például az volt a rend a gyárban, hogy hat munkanap után jött két nap pihenõ.
?? Heti hat nap munka nem kevés. Ez keleti szokás?
?? Mi is csak azt tudjuk feltételezni, hogy a Hankook munkatársai a dél-koreai viszonyokat akarták alkalmazni hazánkban is. Szerencsére azonban szakszervezetünk nyomására áttértek az öt plusz két napos munkarendre.
?? Nagy felháborodást keltett, hogy a munkaszüneti napokon is dolgozniuk kellett a gyárban.
?? Sajnos ilyenre is volt példa. A megszakítás nélküli munkarendben dolgozóknál ez kikerülhetetlen, természetesen megfelelõ pótlékok járnak érte. A Hankook vezetése azonban olyanokat is benn tartott augusztus 20-án, akiknek a munkakörük ezt nem indokolta volna.
?? Mi igaz abból, hogy szakszervezeti tagságuk miatt küldtek el dolgozókat?
?? Sajnos számos ilyen esetrõl tudunk. Megkönnyítette a dél-koreai vezetõség dolgát, hogy több dolgozó nem közvetlenül a Hankook alkalmazottja volt, hanem valamelyik munkaerõ-kölcsönzõ cég közvetítésével került a gyárhoz, ezért aztán nem kellett megindokolni az elbocsátását. Jelenleg is folyamatban van a munkaügyi fõfelügyelõség vizsgálata a cég ellen, szombatra ígérték a tájékoztatást, hogy mire jutottak.
??A Hankook be fogja tartani a magyar jogszabályokat? (HVG Online, 2007. szeptember 18.)
A Hankook minden szempontból be fogja tartani a magyarországi jogszabályokat -mondta Han Duk Szu dél-koreai miniszterelnök, miután tárgyalt a magyar kormányfõvel.
A pontos intézkedésekrõl a vállalatnak kell döntenie, de a Hankook minden szempontból be fogja tartani a magyarországi jogszabályokat, éppen úgy, ahogyan egy Magyarországon bejegyzett vállalathoz illik - hangsúlyozta a távol-keleti ország miniszterelnöke a nemzetközi sajtóértekezleten.
A Magyarországon tárgyaló Han Duk Szu - aki elõzõ napon ellátogatott a Dunaújváros melletti gumiabroncs-gyárba - kiemelte: a dolgozók jogait garantálni kell Koreában is, így a Hankook és a többi koreai vállalat be fogja tartani a szabályokat.
"Egyik oldalról nagy nyitottság és támogatottság annak érdekében, hogy ezek a beruházások sikeresek legyenek. Másik oldalról pedig elkerülni a konfliktusokat: nekünk fontos a szakszervezetek szabad szervezkedése, fontos a munka-jogszabályok betartása. Ezt egyformán látjuk. Azt szeretnénk, ha pár hónapon belül ezek az alkalmazkodási gondok és dilemmák megszûnnének" - mondta Gyurcsány Ferenc.
A Hankook gumiabroncsgyárában 2007-ben több munkaügyi ellenõrzés is történt. Legutóbb amiatt vizsgálódott a hatóság, hogy a gyár - a pünkösdi eset után - augusztus 20-án is berendelte dolgozóit. Az érdekvédõk júliusban pedig egyebek mellett arra panaszkodtak, hogy szabálytalanok a fizetések és az elszámolások, valamint törvénytelen elbocsátások történtek. A menedzsment azonban nem is tárgyalt velük.
A dél-koreai cég összesen 132 milliárd forint értékû beruházás keretében hozott létre üzemét, amely a termelést 1500 alkalmazottal kezdte meg. A vállalat mintegy 16,5 milliárd forint vissza nem térítendõ állami támogatást kapott Magyarországtól.
A dél-koreai miniszterelnök elmondta, hogy országa úgy gondolja, Magyarország kapu lehet a koreai cégek és termékek számára Európába. A befektetéseket tovább ösztönözheti, hogy Magyarország jövõre már a schengeni övezet tagja lesz - tette hozzá Han Duk Szu.
Szakszervezeti bújócska (Magyar Rádió Online, 2007. szeptember 19.)
A Hankook minden szempontból be fogja tartani a magyarországi jogszabályokat - mondta tegnap a dél-koreai miniszterelnök. A kijelentésnek az adhat hangsúlyt, hogy bár jogerõssé vált a Hankook gumiabroncsgyár dolgozói által alapított szakszervezet bírósági bejegyzése, a cég továbbra sem veszi tudomásul azt.
A cég korábban a Fõvárosi Bíróságon fellebbezett az érdekvédelmi szervezet nyilvántartásba vétele miatt, de a bíróság elutasította a beadványt. A Hankook most az ítélõtáblához fordul. A gyár humánerõforrás igazgatója, Bányai Tibor szerint téves az az információ, hogy a Fõvárosi Bíróság végzése jogerõs. ?? Jogi kifogásaink a következõk: a bíróság az alapszabállyal ellentétesen jegyezte be a szakszervezetet. Az sem került jogilag tisztázásra, hogy kik képviselhetik a szakszervezetet egyáltalán. Mivel a szakszervezet tagjai csak a Hankook dolgozói lehetnek, ezért nekünk tudnunk kell, kik azok a személyek, akik jogosultak a Hankook dolgozók érdekeit képviselni. ?gy látjuk, hogy ezen akciók pusztán egyes szakszervezeti vezetõk egyéni ambícióit táplálják.
A VDSZ alelnöke, Székely Tamás azt mondja, fennállásuk 101 éve alatt nem volt arra példa, ami most a Hankooknál történik. Szerinte a Gumigyártók Szakszervezetének bejegyzése nem lehet ellentétes az alapszabállyal: ?? Itt két alapszabályról lehet szó; az egyik alapszabály a szövetségnek az alapszabálya, a másik pedig a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének alapszabálya. Ez a két alapszabály jogilag egymásra épül, itt nincsen semmiféle kifogásolnivaló. A VDSZ és a tagszervezetei a jogszabálynak megfelelõen járnak el, alapszabállyal, székhellyel és döntéshozó szervvel rendelkeznek. Nincs joga a cégnek ezt a kérdéskört vizsgálni.
A munkáltatónak nincs joga fellebbezni egy szakszervezet bírósági bejegyzésével kapcsolatban ?? erõsítette meg Pál Lajos munkajogász is a Krónikának. Egy szakszervezet létrehozása ugyanis alkotmányos jog, tehát a munkáltató azt sem alapszabályban, sem más módon nem korlátozhatja. A szakszervezeti tisztségviselõknek viszont fel kell fedniük kilétüket ?? hiszen másként nem is mûködhetnek együtt a munkáltatóval ??, ám a tagoknak ez nem kötelezõ ?? hangsúlyozta Pál Lajos.
Nyolcmilliós munkaügyi bírság a Hankook-nak (Népszabadság Online, 2007. szeptember 21.)
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelõség Közép-Dunántúli Munkaügyi Felügyelõsége 8 millió forintra bírságolta a Hankook Tire Magyarország Kft.-t a magyar munkarend és a Munka Törvénykönyve elõírásainak súlyos megsértése miatt.
Jankó Zoltán regionális igazgató pénteken elmondta: az átfogó munkaügyi vizsgálat során megállapították, hogy több alkalmazott 12 órát meghaladóan, 15-16-18 órát is dolgozott folyamatosan, ami ellentétes az elõírásokkal. A szabályok szerint a napi munkaidõ 8 óra, a rendkívüli munkavégzés ideje napi 4 óra lehet.
Ezen túlmenõen a Hankook több esetben nem tartotta be azt az elõírást, hogy két munkanap között a dolgozóknak legalább 11 óra pihenési idõt kell biztosítani. A felügyelõség megállapította azt is, hogy augusztus 20-án több olyan alkalmazottal is munkát végeztettek, akiket munkaszüneti napon az elõírások alapján erre nem kötelezhetett volna a Hankook. Jankó Zoltán kifejtette: a Hankook több esetben késedelmesen jelentette be a munkavállalók biztosítási jogviszonyát is, s nem minden esetben megfelelõ a társaság munkaidõ nyilvántartása sem.
Az igazgató hozzátette: a bírság nem jogerõs, a munkáltató jogorvoslattal élhet.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a Versenyképességi Tanács pénteki ülését követõen újságírói kérdésre elmondta: a gazdasági tárca a hatályos jogszabályok szerint fog eljárni és megvárja a vizsgálat végét. A miniszter úgy tudja, hogy a munkaügyi jogszabályok betartásának nincs hatásuk a beruházásra, az állami támogatás folyósítására.
Az MTI, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kommunikációs fõosztályán a következõ tájékoztatást kapta: a hatályos jogszabályok értelmében a támogatási igény benyújtásának idõpontjában kell rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkeznie egy cégnek, aminek a Hankook annak idején megfelelt. Amennyiben a társaság ezt követõen kap munkaügyi bírságot, ez nem jár a gazdasági tárca által a beruházáshoz nyújtott fejlesztési támogatás visszafizetésével.
A Hankook Tire Magyarország Kft. közleménye szerint a cég az Ítélõtábla jogerõs döntése után kész megkezdeni a tárgyalásokat a szakszervezettel. A Hankook a képviseleti jog nem megfelelõ meghatározása miatt fellebbezett a Fõvárosi Bíróság döntése ellen, mellyel nem jogerõsen bejegyezte a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetét. A cég vezetõségének meggyõzõdése, hogy a vállalaton belül felmerült nehézségeket a vállalaton belül kell megoldani, és ennek leghatékonyabb módja az, ha a tárgyalások a Hankook Tire dolgozókat tömörítõ helyi szakszervezet vezetõivel folynak.
Tovább támadja a szakszervezet bejegyzését (Népszava Online, 2007. szeptember 21.)
Hankook idõkiosztás: munkára sok, másra kevés
Súlyos munkaügyi szabálysértéseket állapítottak meg a Hankook dunaújvárosi gumiabroncs gyárában ellenõrzést tartó felügyelõk - ám csak alacsony összegû büntetést róttak ki a cégre. "Figyelembe vettük, hogy egy kiemelkedõen nagy beruházásban létrehozott üzem mûködésének kezdeti idõszakában végeztük a vizsgálatot, valamint azt is, hogy a vizsgálati idõszak negyedéves idõszaka alatt tapasztaltuk az igyekezetet a jogkövetésre" - indokolta az egyelõre nem jogerõs határozatban szereplõ nyolcmillió forintos összeget Jankó Zoltán, az OMMF Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelõségének igazgatója.
A felügyelõk pünkösd munkaszüneti napnak számító hétfõjén mentek be elõször a gyárba, és szabálytalanságokat észlelve kezdõdött egy átfogó munkaügyi vizsgálat. Ennek utolsó mozzanata volt: berendeltek-e a gyárba olyan dolgozókat augusztus 20-ára, akiknek a tevékenysége nem volt indokolt a folyamatos üzem fenntartásához.
Ez bebizonyosodott tizenhét személy (mérnök, operátor) esetében. "A szám azonban lényegesen kisebb, mint a pünkösdi volt" - utal az igazgató a cégen belüli fejlõdésre. A Munka Törvénykönyve súlyos megsértésének minõsítették továbbá, hogy 192 dolgozó napi munkaideje meghaladta a 12 órában maximált felsõ határt (elõfordult 16-18 órás munkavégzés is!), 168 esetben nem jutottak a dolgozók a két mûszak közötti legalább 11 órás pihenõidõhöz, a cég gyakorta csak nagy késéssel jelentette be a dolgozók munkaviszonyának létrejöttét, s a munkaidõ-nyilvántartást nem átláthatóan vezették.
AZ OMMF büntetési gyakorlatában érvényesül a fokozatosság elve, így ha egy utóellenõrzéskor ismét jogsértéseket állapítanak meg a Hankooknál, lényegesen komorabban szabják ki a bírságot.
A koreai mamutcég itteni leányvállalatának mûködésével kapcsolatos másik hír: a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének júniusi bejegyzését a minap törvényesnek mondta ki a Fõvárosi Bíróság, s ezt most az ítélõtáblán támadja meg a Hankook Tire Magyarország Kft.
Mint korábban megírtuk: a retorzióktól tartó dolgozók mindmáig titokban tartják kilétüket, ám közjegyzõ által hitelesített okmányok igazolják a szervezet létrehozását, a tagság és választott vezetõik nevét. A menedzsment ezt nem tartotta megfelelõnek, s ezzel együtt azt sem, hogy az anonimitásba rejtõzõ helybeliek az ágazat szakszervezetének (VDSZ) alelnökét bízták meg képviseletükkel. "Amint a kollektív szerzõdés megalkotása során eljutunk arra a pontra, ahonnan már nem lehet visszalépni, akkor nyilvánosság elé lép a helyi alapszervezet - erõsítette meg álláspontjukat Székely Tamás alelnök, a bírósági döntésrõl értesítve lapunkat - gyár vezetõségének végképp megszûnt a hivatkozási alapja ahhoz, hogy továbbra is elzárkózzon a tárgyalástól."
Lett, mert fellebbezett.
Többmilliós bírságot róttak ki a Hankookra (HVG Online, 2007. szeptember 25.)
Munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatás miatt mintegy 17 millió forint Munkaerõpiaci Alapba történõ befizetési kötelezettséget rótt ki a Hankook Tire Magyarország Kft.-re a munkaügyi felügyelõség - mondta Jankó Zoltán kedden a felügyelõség vezetõje.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Fõfelügyelõség Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelõsége a komplex munkaügyi ellenõrzés során a feltárt munkaügyi szabálytalanságok miatt nyolcmillió forint bírságot rótt ki, 32 koreai dolgozó munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatásáért pedig mintegy 17 millió forint befizetésére kötelezte a céget - mondta el Jankó Zoltán, megerõsítve a magyar televízió hétfõi értesülését.
A Hankook egyelõre nem döntött arról, hogy a 17 millió forinttal kapcsolatos határozat ellen él-e jogorvoslattal - közölte Bányai Tibor, a cég HR igazgatója. Bányai szerint az érintett dolgozók munkavállalási kérelmét már beadták, az elbírálás folyamatban van.
Mint mondta, az érintett munkavállalók a Hankook csoport dolgozói, felsõfokú végzettségû, több diplomás és a kutatás fejlesztés területén foglalkoztatott szakemberek.
A munkaügyi felügyelõség vizsgálata során feltárt szabálytalanságok a magyar munkarend és a Munka Törvénykönyve elõírásainak súlyos megsértése miatt kirótt 8 millió forintos bírságot a cég tudomásul vette, az ellen nem él jogorvoslattal - mondta a HR igazgató, aki szerint a feltárt hiányosságok nagyobbik részét már a határozat kézhezvételekor megszüntették, s a jövõben gondosan ügyelnek a jogszabályi elõírások betartására.
A VDSZ dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének bejegyzésére vonatkozó határozat ellen pedig a Hankook fellebbezést nyújtott be a Fõvárosi Ítélõtáblához a képviseleti jogosultság nem egyértelmû meghatározása miatt - közölte a HR igazgató hozzátéve, hogy az ítélõtábla döntését követõen "a helyi problémákról a helyi érdekképviseleti vezetõkkel kívánnak tárgyalni".
Egyszer bírság, másszor bíróság (Népszava Online, 2007. szeptember 25.)
Tudomásul veszi a munkaügyi felügyelõk lesújtó megállapításai nyomán kapott nyolcmillió forintos bírságot, és a hiányosságokat a magyar törvényi elõírások szerint orvosolja - állt a Hankook egyik közleményében. Eszerint kimondhatjuk: nem lesz többé 16-18 órás munkaidõ, legalább 11 óra fog eltelni egy dolgozó két mûszakja között, pontos és kiismerhetõ lesz a munkaidõ-nyilvántartás.
Igazolódtak a titokban megalakult szakszervezet panaszai, s megsemmisült a cégvezetés azon korábbi érvelése, hogy a munkavállalók képviseletében megfelelõ partner számára az üzemi tanács, amellyel egyeztetni szokták az ügyeket.
Az üzemi tanács intézménye alkalmas a munkaadó és a munkavállaló információcseréjére, viszont nem képes ellátni a munkavállalók tényleges érdekképviseletét. Véleményezhet átszervezést és szabadságolási tervet, kaphat tájékoztatást a bérhelyzetrõl, (együttdöntési jog kizárólag a jóléti célú pénzeszközök felhasználására szorítkozik), de mit tehet akkor, ha csak formálisan mûködik együtt a munkáltató a testülettel? Sokszoros megfigyelés: ahol rendben dolgozik a szakszervezet, ott fejt ki érdemi tevékenységet az üzemi tanács is.
Ne vegyük hát engedékenységnek a Hankooknak azt a másik bejelentését, hogy - miután az elsõ bíróság a helyi szakszervezet titokban történt megalakítását jogszerûnek találta és bejegyezte, a második elutasította a cég ezt kifogásoló érveit, s most egy harmadikat dolgoztat meg ismételt fellebbezésével - a bejegyzés érvényességet kimondó újabb döntés után hajlandó lesz végre tárgyalni a dolgozók képviselõivel a kollektív szerzõdésrõl. Nem tehet mást. De akkor elkezdõdhet végre az érdemi partnerség kialakítása a gyárban.
Hiába a bírság, megkapja az állami milliárdokat a Hankook (Világgazdaság Online, 2007. szeptember 25.)
A nyolcmillió forintos munkaügyi bírság ellenére megkaphatja a Hankook a 26 milliárd forintos állami támogatást. Az igényléskor ugyanis nem találtak rendezetlen munkaviszonyokat a cégnél.
A munkaügyi bírság ellenére sem került veszélybe a Hankook több mint 26 milliárd forintos állami támogatása. Mint azt már megírtuk, a dél-koreai tulajdonú gumiabroncsgyárat elsõ fokon nyolcmillió forintra büntette a munkaügyi felügyelõség a magyar munkarend és a Munka Törvénykönyve elõírásainak súlyos megsértése miatt.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium érdeklõdésünkre csak annyit közölt: ??a hatályos jogszabályok értelmében a támogatási igény benyújtásának idõpontjában kell rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkeznie a cégnek. Ennek a feltételnek a Hankook megfelelt. Amennyiben a társaság ezt követõen kap munkaügyi bírságot, ez nem jár a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által a beruházáshoz nyújtott fejlesztési támogatás visszafizetésével.? Kóka János miniszter azt nyilatkozta, hogy a gazdasági tárca a hatályos jogszabályok szerint fog eljárni és megvárja a vizsgálat végét.
A Hankooknál sem aggódnak azért, hogy a munkaügyi bírság miatt elveszthetik az állami támogatást. Bányai Tibor, a cég humánerõforrás igazgatója kérdésünkre elmondta: tudomásul veszik a munkaügyi bírságot. Ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a határozat kézhez vételéig már a feltárt hiányosságok többségét pótolta a cég. A Hankook nem kívánja megfellebbezni a határozatot.
Az állami támogatások munkaügyi feltételeit egyébként az államháztartási törvény szabja meg. Eszerint a pályázóknak az állami támogatás igénylésének idõpontját megelõzõ két évben nem szabad megsérteniük a feltételeket. Az általános szabályok szerint a pályázó nem foglalkoztathatja feketén az alkalmazottait, s nem sérthet meg egyes szakszervezeti jogokat. A különleges feltételek közé tartoznak egyebek mellett a munkaidõre, a pihenõidõre, a rendkívüli munkavégzésre, valamint a szabadságra vonatkozó rendelkezések. A pályázat kiírója dönthet arról, hogy csak az általános elõírásokat veszi figyelembe, vagy a különlegeseket is.
26 milliárd százharmincért cserébe
A Hankook Tire Magyarország Kft. egyedi kormánydöntés alapján jut állami pénzhez. A cég beruházásának értéke összesen 525 millió euró (mintegy 131 milliárd forint). Ehhez felnõttképzésre 140 millió forintot, munkahely-teremtési programra pedig 360 millió forintot kapott a munkaügyi tárcától a gumigyár. A gazdasági tárca emellett 15 milliárd 881 millió forint fejlesztési támogatást nyújt. További tízmilliárd forinthoz juthat a gumigyár adókedvezmény formájában 2011-ig.
Megbüntették a Hankook gumigyárat (Népszabadság Online, 2007. szeptember 25.)
Munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatás miatt 17 millió forint Munkaerõpiaci Alapba történõ befizetési kötelezettséget rótt ki a Hankook Tire Magyarország Kft.-re a munkaügyi felügyelõség - közölte a felügyelõség vezetõje.
Munkaügyi szabálytalanságok miatt nyolcmillió forint bírságot rótt ki az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Fõfelügyelõség Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelõsége, 32 koreai dolgozó munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatásáért pedig 17 millió forint befizetésére kötelezte a céget - mondta el Jankó.
A Hankook egyelõre nem döntött arról, hogy a 17 millió forinttal kapcsolatos határozat ellen él-e jogorvoslattal - közölte a cég HR igazgatója.
Bányai Tibor szerint az érintett dolgozók munkavállalási kérelmét már beadták, az elbírálás folyamatban van. Felsõfokú végzettségû, több diplomás és a kutatás fejlesztés területén foglalkoztatott szakemberekrõl van szó.
A magyar munkarend és a Munka Törvénykönyvét sértõ körülmények miatt kirótt 8 millió forintos bírságot a cég tudomásul vette, az ellen nem él jogorvoslattal.
A feltárt hiányosságok nagyobbik részét megszüntették, s a jövõben gondosan ügyelnek a jogszabályi elõírások betartására, állítja a HR igazgató.
A VDSZ dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének bejegyzésére vonatkozó határozat ellen pedig a Hankook fellebbezést nyújtott be a Fõvárosi Ítélõtáblához a képviseleti jogosultság nem egyértelmû meghatározása miatt.
Feketemunka miatt 17 millió forinttal vágták meg a Hankook Kft.-t (Ma.hu, 2007. szeptember 25.)
Munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatás miatt mintegy 17 millió forint Munkaerõpiaci Alapba történõ befizetési kötelezettséget rótt ki a Hankook Tire Magyarország Kft.-re a munkaügyi felügyelõség - mondta az MTI-nek Jankó Zoltán kedden a felügyelõség vezetõje.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Fõfelügyelõség Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelõsége a komplex munkaügyi ellenõrzés során a feltárt munkaügyi szabálytalanságok miatt nyolcmillió forint bírságot rótt ki, 32 koreai dolgozó munkavállalói engedély nélküli foglalkoztatásáért pedig mintegy 17 millió forint befizetésére kötelezte a céget - mondta el Jankó Zoltán, megerõsítve a magyar televízió hétfõi értesülését. A Hankook egyelõre nem döntött arról, hogy a 17 millió forinttal kapcsolatos határozat ellen él-e jogorvoslattal - közölte az MTI érdeklõdésére a cég HR igazgatója.
Bányai Tibor hozzátette: az érintett dolgozók munkavállalási kérelmét már beadták, az elbírálás folyamatban van. Mint mondta, az érintett munkavállalók a Hankook csoport dolgozói, felsõfokú végzettségû, több diplomás és a kutatás fejlesztés területén foglalkoztatott szakemberek.
A munkaügyi felügyelõség vizsgálata során feltárt szabálytalanságok a magyar munkarend és a Munka Törvénykönyve elõírásainak súlyos megsértése miatt kirótt 8 millió forintos bírságot a cég tudomásul vette, az ellen nem él jogorvoslattal - mondta a HR igazgató. Hozzátette: a feltárt hiányosságok nagyobbik részét már a határozat kézhezvételekor megszüntették, s a jövõben gondosan ügyelnek a jogszabályi elõírások betartására.
A VDSZ dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének bejegyzésére vonatkozó határozat ellen pedig a Hankook fellebbezést nyújtott be a Fõvárosi Ítélõtáblához a képviseleti jogosultság nem egyértelmû meghatározása miatt - közölte a HR igazgató.
Mint mondta, az ítélõtábla döntését követõen "a helyi problémákról a helyi érdekképviseleti vezetõkkel kívánnak tárgyalni".
Hankook: a szakszervezet kollektív szerzõdést akar (HVG Online, 2007. szeptember 26.)
A szakszervezet ismételten kezdeményezi Dunaújvárosban a Hankook Tire Magyarország Kft.-nél, hogy a munkaadó és a munkavállalók képviselõi tárgyaljanak a kollektív szerzõdés megkötésérõl.
Errõl a Magyar Vegyipari Energiaipari és Rokon Szakmában Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) és a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete közös közleménye tájékoztatott. A szakszervezet célja ugyanis - szögezi le a közlemény - a dunaújvárosi beruházás sikeressége és a hosszú távú korrekt munkaügyi kapcsolatok biztosítása.
A VDSZ és dunaújvárosi tagszervezete "szomorú amiatt, hogy a Hankook magyar érdekeltsége nem vette figyelembe a szakszervezet korábbi, jó szándékú jelzéseit a munkaügyi hiányosságokkal kapcsolatban".
A vállalat vezetése - a munkavállalói érdekképviselet szerint - ahelyett, hogy megszüntette volna a szabálytalanságokat a szakszervezet létezését vonta kétségbe. Így a dolgozókat folyamatosan megfélemlíti, sõt néhány esetben a vállalatvezetés által feltételezett szakszervezeti tisztségviselõk munkáját is ellehetetleníti.
A szakszervezet által jelzett problémákat az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Fõfelügyelõség is megerõsítette. Ezért a VDSZ-nél úgy vélik, hogy a hiányosságok miatt eddig kiszabott 25 millió forintos bírság veszélybe sodorhatja a garantáltan magas állami támogatást.
A szakszervezeti közlemény ugyanakkor leszögezi: a Hankook Tire Magyarország Kft. által többször idézett, a Fõvárosi Ítélõtáblához benyújtott kérelme - miszerint a cég fellebbezett a helyi szakszervezet bejegyzése ellen - nem érinti a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének a Fõvárosi Bíróság által is megállapított jogszerû létezését.
A Hankook Tire Magyarország Kft. HR-igazgatója korábban azt közölte: az ítélõtábla döntését követõen "a helyi problémákról a helyi érdekképviseleti vezetõkkel kívánnak tárgyalni".
A Hankook csak az idõt húzza (Hír TV Online, 2007. szeptember 27.)
A Hankook csupán az idõt húzza, hogy bebizonyítsa, a szakszervezet képtelen bármilyen eredményre - mondta a Független Hírügynökségnek Székely Tamás, a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének képviseletében, azután, hogy a dunaújvárosi cég közölte, csak a Fõvárosi Ítélõtábla döntése után ül le a szakszervezettel tárgyalni a kollektív szerzõdés megkötésérõl.
A szakszervezet szerdán ismét kezdeményezte a Dunaújvárosi Hankook Tire Magyarország Kft.-nél, hogy a munkaadó és a munkavállalók képviselõi tárgyaljanak a kollektív szerzõdés megkötésérõl, mert az érdekképviselet szerint a vállalat vezetése ahelyett, hogy megszüntette volna a szabálytalanságokat, a szakszervezet létezését vonta kétségbe. Így a dolgozókat folyamatosan megfélemlíti, sõt néhány esetben a vállalatvezetés által feltételezett szakszervezeti tisztségviselõk munkáját is ellehetetleníti.
A Hankook szerint a szakszervezet nem jogosult
A Hankook közleménye szerint azonban a cég az Ítélõtábla jogerõs döntése után kész csak megkezdeni a tárgyalásokat a szakszervezettel. Bányai Tibor humán erõforrás igazgató szerint nem bizonyított, hogy a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének alelnöke, Székely Tamás jogosult a gyár dolgozóinak képviseletére.
Székely Tamás, a VDSZ képviselõje úgy látja, hogy az Ítélõtábla nem az õ kérdésükrõl dönt, csupán arról, hogy megerõsíti-e a Fõvárosi Bíróság végzését, amelyben elutasítja a Hankook keresetét a szakszervezettel szemben. A VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének pedig õ a meghatalmazott képviselõje a kollektív szerzõdés megkötéséig.
A VDSZ Dunaújváros Gumigyártók Szakszervezetét a Fõvárosi Bíróság jegyezte be júniusban a VDSZ szervezeti egységekén, de a gyár megtámadta ezt. A Fõvárosi Bíróság augusztus 31-én elutasította a keresetet, mire a koreai cég a Fõvárosi Ítélõtáblához fordult.
Távol-keleti idõhúzás
Székely Tamás szerint a gyár csupán az idõt húzza, hogy bebizonyítsa, a szakszervezet képtelen bármilyen eredményre. Információjuk szerint a gyár több céget megkeresett a béren kívüli juttatási rendszer kidolgozása miatt, és a munkaügyi tanáccsal akar megállapodni. Székely Tamás szerint ez további konfliktusokat eredményezhet, mert a munkavállalói képviseleti joga csak a szakszervezetnek van.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelõség Közép-Dunántúli Munkaügyi Felügyelõsége korábban nyolcmillió forint bírsággal sújtotta a gumiabroncsot gyártó céget, mert több alkalmazott 12 óránál többet dolgozott folyamatosan, legutóbb pedig több mint 30 koreai munkavállaló illegálisan foglalkoztatásáért több mint 16 millió forint bírságot szabott ki rá.